ماشین سیلوتراش، دستگاهی برای تسهیل برش، جمع­ آوری سیلاژ (علوفه تخمیر شده)، انتقال آن به مخزن فیدر میکسر و نهایتاً انتقال آن به آخور دام می ­باشد.

واضح است که امروزه به دلیل صنعتی شدن واحدهای دامپروری و افزایش حجم علوفه دام، تراشیدن سیلو به روش­های سنتی با مشکلات بسیار زیادی همراه بوده و باعث اتلاف چشمگیر وقت، انرژی و هزینه (نیروی کار و علوفه) می­شود. دستگاه سیلوتراش خودکششی ماشینی است که به راحتی جابجا می­شود. کار با آن آسان است. قابل اعتماد بوده و نگهداری از آن به سادگی می­باشد. استفاده از این دستگاه موجب کاهش زمان تهیه خوراک دام شده و موجب صرفه­جویی در هزینه نیروی انسانی می­شود. در ادامه برخی دیگر از مزایای این دستگاه آورده شده است.

  1. کاهش سقط در دام
  2. جلوگیری از فساد، پوسیدگی، کپک و ایجاد شکاف و هوازی شدن سیلو
  3. حفظ کیفیت ارزش غذایی مواد و بالا رفتن کیفیت
  4. جلوگیری از پرت سیلو
  5. قابلیت تنظیم سطح برداشت
  6. کاهش زمان تهیه خوراک و نیروی انسانی
  7. افزایش رکورد شیر

در نبود سیلوتراش، برای تراشیدن سیلو و انتقال آن به مخزن تهیه خوراک دام، از بیل تراکتور استفاده می­شود. در این روش، هوا وارد قسمت باقی مانده ذرت علوفه­ای شده و اکسید شدن و قارچی شدن سیلو را در پی دارد. قارچ آفلاتوکسین از خطراتی است که می­تواند با وارد شدن هوا به سیلو، سلامت آن را تهدید کند. این قارچ هم برای دام و هم برای انسان سرطان­زا است، بالا بودن مقدار آن در سیلو مشکل عدم فحوی و مرده زایی در دام را در پی دارد و عمر مفید را نیز کاهش می­دهد. علاوه بر این وجود هوا در باقی مانده­ی ذرت علوفه­ای، باعث آزاد شدن اسید چرب شده و خاصیت غذایی سیلو را کاهش می­دهد.

سیلوتراش خودکششی تولیدی شرکت فارس کشت افزار کاوه شامل مجموعه درام، مجموعه هیدرولیک، کانویر، ورق هدایت کننده خوراک، تابلو برق، لاستیک ها، زنجیر و اسپراکت، شاسی اصلی، اکسل و ناخن است. مجموعه درام وظیفه تراشیدن سیلو به بهترین شکل، توسط تیغه­ های درام را دارد. کاور درام از پخش شدن سیلو جلوگیری کرده، مواد را به سمت کانویر هدایت می کنید. سیلو روی کانوایر به حرکت درآمده و از بالا به درون فیدرمیکسر و یا هر کشنده دیگری ریخته می­شود.